Dojezd elektrokola

08.02.2021

O dojezdu - aneb katalog a web snese vše.

Pokud právě koukáte po vysněném elektrokole, nebo jste proces výběru již absolvovali, určitě Vám také šla hlava kolem z astronomických čísel které jste viděli v kolonce dojezd. V horším případě jste si zakoupili elektrokolo a na prvním výletu jste zjistili, že se udávanému dojezdu ani nepřiblížíte.

Jak to tedy vlastně je? Lžou výrobci o dojezdu? Celé kouzlo je v schované ve slovíčku "až". Je to vlastně stejná situace jako s průměrnou spotřebou u automobilu. Jedná se o údaj měřený v ideálních podmínkách, zejména na rovině, s lehkým jezdcem na nejnižší míru asistence.

Parametr, který Vám řekne více než dojezd je tedy kapacita baterie. Nedoporučujeme pro běžné cyklovýlety baterii s kapacitou nižší než 13 Ah - 500Wh při napětí 36V.

Pokud jste rekreační jezdci a volíte své první elektrokolo, u nás v kraji Vysočina doporučujeme počítat z udávaného dojezdu jako realitu polovinu.

Pro motory Bosch je k dispozici detailní kalkulačka která vcelku reálně zobrazí vliv podmínek na reálný dojezd.

Dojezd si můžete jednoduše spočítat samy. Při výpočtu využijete průměrnou spotřebu energie při používání v kraji Vysočina, tedy 6Wh/1km. Kapacitu baterie poté pouze vydělíte průměrnou spotřebou.

Př: Kapacita 13Ah (468Wh) - dojezd 78 km na jedno nabití.